PapaJan.com

Contact Us  |

Add to Favorites  |

Site Map

            

Learn to Read            Phonics             Vocabulary            Homework Help            Math





Ease on Down the Road


kid math

What to do:

  1. A gallon of gas costs $1.24 a gallon. What does it cost for 5 gallons? 10 gallons? 15 gallons? 20 gallons? What is an easy way to figure this out? How can you estimate the cost by rounding the cost per gallon?
  2. The speed limit is 55 miles per hour. How far will you go in 1 hour? Two hours? Three hours? How long will it take to go 500 miles?
    Use a calculator to check your answers.

Parent tip:
An important algebra concept is finding relationships between two quantities such as miles per hour or cost per gallon.




Home  |  Math Fun  |  Learn to Read  |  Geography Lesson  |  Learning Math

Reading Checklist  |   Child Geography  |   Math at Home  |   Geography Map

Vocabulary Builder  |  Preschool Activity  |  Kid Geography


 

All names, logos, & trademarks are the property of their respective owners.

© PapaJan.com. All rights reserved.
Terms of Use, Legal & Privacy Policy.